Avada - en to it_IT translation catalogue (355 entries)

en: Fusion Slider
it_IT: Slider Fusion

en: Parent Slide:
it_IT: Slide genitore:

en: Add or Edit Slides
it_IT: Aggiungi o modifica le slide

en: View Slide
it_IT: Visualizza Diapositiva

en: Add New Slide
it_IT: Aggiungi una nuova slide

en: Edit Slide
it_IT: Modifica slide

en: Update Slide
it_IT: Aggiorna slide

en: Search Slide
it_IT: Cerca slide

en: Not found
it_IT: Non trovato

en: Not found in Trash
it_IT: Non trovato nel cestino

en: Fusion Sliders
it_IT: Slider di fusione

en: Add or Edit Sliders
it_IT: Aggiungi o modifica gli slider

en: All Sliders
it_IT: Tutti gli slider

en: Parent Slider:
it_IT: Slider genitore:

en: New Slider Name
it_IT: Nuovo nome dello slider

en: Add Slider
it_IT: Aggiungi slider

en: Edit Slider
it_IT: Modifica slider

en: Update Slider
it_IT: Aggiorna slider

en: Separate sliders with commas
it_IT: Separa gli slider con le virgole

en: Search Sliders
it_IT: Cerca slider

en: Add or remove sliders
it_IT: Aggiungi o rimuovi gli slider

en: Choose from the most used sliders
it_IT: Scegli tra gli slider più utilizzati

en: Not Found
it_IT: Non trovato

en: Export / Import
it_IT: Esporta / Importa

en: No file to import.
it_IT: Nessun file da importare.

en: Clone this slide
it_IT: Clona questa slide

en: Clone
it_IT: Clona

en: Clone this slider
it_IT: Clona questa slider

note: translators: The term title. translators: The post title.
en: %s ( Cloned )
it_IT: %s ( Clonato/a )

en: No slide to clone.
it_IT: Nessuna diapositiva da clonare.

note: translators: The ID found.
en: Cloning failed. Post not found. ID: %s
it_IT: Clonazione fallita. Post non trovato. ID: %s

en: Slider Size
it_IT: Dimensioni Presentazione

en: Enter a pixel value for width and height, ex: 1000px
it_IT: Digita un valore in pixel per larghezza e altezza, Es: 1000px

en: Width
it_IT: Larghezza

en: Height
it_IT: Altezza

en: Slider Content Max Width
it_IT: Larghezza massima del Contenuto della Presentazione

en: Controls the width of content, In pixels, ex: 850px. Leave blank for site width.
it_IT: Controlla la larghezza del contenuto, in pixel, ex: 850px. Lascia vuoto per la larghezza del sito.

en: Full Screen Slider
it_IT: Slider a tutto schermo

en: Check this option if you want full width and height of the screen.
it_IT: Seleziona quest'opzione se vuoi la massima altezza e larghezza dello schermo.

en: Slider Indicator
it_IT: Indicatore Presentazione

en: None
it_IT: Nessuno

en: Scroll Down Indicator
it_IT: Scorri Verso il Basso

en: Pagination Circles
it_IT: Cerchi di Impaginazione

en: Choose do you want to display pagination circler or scroll down indicator.
it_IT: Scegliere desidera visualizzare l'impaginazione di un cerchio o scorrere l'indicatore.

en: Slider Indicator Color
it_IT: Colore Indicatore Presentazione

note: translators: The default value.
en: Default: %s
it_IT: Predefinito: %s

note: translators: The default value text.
en: Select a color for the slider indicator icon. Hex color code, ex: #fff. %s
it_IT: Seleziona un colore per l'icona dell'indicatore di scorrimento. Codice colore esadecimale, es: #fff. %S

en: Parallax Scrolling Effect
it_IT: Effetto scorrimento del parallasse

en: Check this box to have a parallax scrolling effect, this ONLY works when assigning the slider in page options. It does not work when using a slider shortcode. With this option enabled, the slider height you input will not be exact due to negative margin which is based off the overall header size. ex: 500px will show as 415px. Please adjust accordingly.
it_IT: Seleziona questa casella per avere un effetto di scorrimento della parallasse, questo funziona SOLO quando assegni la presentazione nelle opzioni della pagina. Non funziona quando si utilizza uno shortcode della presentazione. Con questa opzione abilitata, l'altezza della presentazione inserita non sarà esatta a causa del margine negativo che si basa sulla dimensione complessiva dell'intestazione. ex: 500px mostrerà 415px. Si prega di regolare di conseguenza.

en: Display Navigation Arrows
it_IT: Mostra le frecce di navigazione

en: Check this box to display the navigation arrows.
it_IT: Seleziona questa casella per visualizzare le frecce di navigazione.

en: Navigation Box Size
it_IT: Dimensione Riquadro di Navigazione

en: Enter a pixel value for width and height, ex: 40px
it_IT: Inserisci un valore in pixel per larghezza e altezza, es: 40px

en: Navigation Arrow Size
it_IT: Dimensione Freccia di Navigazione

en: Enter a pixel value for the arrow size, ex: 14px
it_IT: Inserisci un valore in pixel per la dimensione della freccia, es: 14px

en: Autoplay
it_IT: Riproduzione Automatica

en: Check this box to autoplay the slides.
it_IT: Seleziona questa casella per riprodurre automaticamente le slide.

en: Slide Loop
it_IT: Ripetizione slide

en: Check this box to have the slider loop infinitely.
it_IT: Seleziona questa casella per ripetere all'infinito lo slide.

en: Order By
it_IT: Il tuo ordine

en: Date
it_IT: Data

en: Title
it_IT: Titolo

en: Modified
it_IT: Modificato

en: Random
it_IT: Casuale

en: Defines how the slides should be ordered.
it_IT: Definisce come devono essere ordinate le diapositive.

en: Order
it_IT: Ordine

en: Descending
it_IT: Discendente

en: Ascending
it_IT: Ascendente

en: Defines the sorting order of the slides.
it_IT: Definisce l'ordine delle diapositive.

en: Animation
it_IT: Animazione

en: The type of animation when slides rotate.<br/>Please Note: Fade effect does not work in IE.
it_IT: Il tipo di animazione quando le diapositive ruotano. <br/> Nota: l'effetto dissolvenza non funziona in Internet Explorer.

en: Slideshow Speed
it_IT: Velocità presentazione

en: Controls the speed of the slideshow. 1000 = 1 second.
it_IT: Controlla la velocità della presentazione. 1000 = 1 secondo.

en: Animation Speed
it_IT: Velocità animazione

en: Controls the speed of the slide transition from slide to slide. 1000 = 1 second.
it_IT: Controlla la velocità della transizione della slide da slide a slide. 1000 = 1 secondo.

en: Responsive Typography Sensitivity
it_IT: Sensibilità Reattiva Tipografica

en: Minimum Font Size Factor
it_IT: Fattore di Dimensione Minima del Carattere

en: Minimum font factor is used to determine minimum distance between headings and body type by a multiplying value. ex: 1.5
it_IT: Il fattore di dimensione minima del carattere è utilizzato per determinare la distanza tra intestazioni e tipi di corpo con un valore moltiplicatore. Es: 1.5

en: Enter a pixel for height. Width accepts pixel and percentage values., ex: 40px
it_IT: Immetti l'altezza in pixel. La larghezza accetta valori in pixel e percentuale. Es: 40px

en: The type of animation when slides rotate.
it_IT: Il tipo di animazione quando le slide ruotano.

en: Export and Import Fusion Sliders
it_IT: Esporta e Importa Diapositive Fusion

en: Export
it_IT: Esporta

en: Export All Sliders
it_IT: Esporta tutti gli slider

en: Choose a file from your computer:
it_IT: Scegli un file dal tuo computer:

en: Loading...
it_IT: Caricamento...

en: Image
it_IT: Immagine

en: Portfolio Categories
it_IT: Categorie Portfolio

en: Add New Skill
it_IT: Aggiungi Nuova Competenza

en: Elastic Slider
it_IT: Slider elastico

en: View Slides
it_IT: Visualizza le slide

en: Add or Edit Groups
it_IT: Aggiungi o rimuovi i gruppi

en: All Groups
it_IT: Tutti i gruppi

en: Parent Group:
it_IT: Gruppo genitore:

en: New Group Name
it_IT: Nuovo nome gruppo

en: Add Groups
it_IT: Aggiungi gruppi

en: Edit Group
it_IT: Modifica gruppo

en: Update Group
it_IT: Aggiorna gruppo

en: Separate groups with commas
it_IT: Separa i gruppi con le virgole

en: Search Groups
it_IT: Cerca gruppi

en: Add or remove groups
it_IT: Aggiungi o rimuovi gruppi

en: Choose from the most used groups
it_IT: Scegli tra i gruppi più utilizzati

en: Author
it_IT: Autore

en: Left
it_IT: Sinistra

en: Center
it_IT: Centro

en: Right
it_IT: Destra

en: Recent Works
it_IT: Lavori recenti

en: Email Address
it_IT: Indirizzo email

en: Yes
it_IT: Si

en: Top
it_IT: Superiore

en: Bottom
it_IT: Inferiore

en: Comments
it_IT: Commenti

en: Classic
it_IT: Classico

en: Clean
it_IT: Pulito

en: Hover
it_IT: Passaggio del mouse

en: Project Details
it_IT: Dettagli Progetto

en: Element Visibility
it_IT: Visibilità dell'Elemento

en: Choose to show or hide the element on small, medium or large screens. You can choose more than one at a time.
it_IT: Scegliere di mostrare o nascondere l'elemento su schermi di piccole, medie o grandi dimensioni. È possibile scegliere più di uno alla volta.

en: CSS Class
it_IT: Classe CSS

en: Add a class to the wrapping HTML element.
it_IT: Aggiungere una classe all'elemento wrapping HTML.

en: CSS ID
it_IT: ID CSS

en: Add an ID to the wrapping HTML element.
it_IT: Aggiungere un ID all'elemento wrapping HTML.

en: Show
it_IT: Mostra

en: Hide
it_IT: Nascondi

en: Skills Needed:
it_IT: Competenze necessarie:

en: Categories:
it_IT: Categorie:

en: Tags:
it_IT: Tag:

en: Project URL:
it_IT: URL Progetto:

en: By:
it_IT: Da:

en: All
it_IT: Tutto

en: View Larger Image
it_IT: Ingrandisci immagine

en: FAQ Featured Images
it_IT: Immagine in Evidenza Domanda Frequente

en: Turn on to display featured images.
it_IT: Attiva per visualizzare le immagini in primo piano.

en: FAQ Filters
it_IT: Filtri Domanda Frequente

en: Controls how the filters display for FAQs.
it_IT: Controlla la visualizzazione dei filtri per le Domande Frequenti.

en: Show without "All"
it_IT: Mostra senza "Tutti"

en: FAQs in Toggles or Accordions
it_IT: FAQs in interruttori o fisarmoniche

en: Toggles allow several items to be open at a time. Accordions only allow one item to be open at a time.
it_IT: I commutatori consentono di aprire più elementi alla volta. Le fisarmoniche consentono solo di aprire un elemento alla volta.

en: Toggles
it_IT: Interruttori

en: FAQ Items in Boxed Mode
it_IT: FAQ elementi in modalità boxed

en: Turn on to display items in boxed mode. FAQ Item divider line must be disabled for this option to work.
it_IT: Attivare per visualizzare gli elementi in modalità boxed. La riga Divider dell'elemento FAQ deve essere disabilitata affinché questa opzione funzioni.

en: FAQ Item Boxed Mode Border Width
it_IT: FAQ elemento modalità boxed bordo larghezza

en: Controls the border size of the FAQ item.
it_IT: Controlla la dimensione del bordo dell'elemento FAQ.

en: FAQ Item Boxed Mode Border Color
it_IT: FAQ elemento modalità boxed colore bordo

en: Controls the border color of the FAQ item.
it_IT: Controlla il colore del bordo dell'elemento FAQ.

en: FAQ Item Boxed Mode Background Color
it_IT: FAQ articolo modalità boxed colore di sfondo

en: Controls the background color of the FAQ item.
it_IT: Controlla il colore di sfondo dell'elemento FAQ.

en: FAQ Item Boxed Mode Background Hover Color
it_IT: FAQ voce modalità boxed sfondo colore hover

en: Controls the background hover color of the FAQ item.
it_IT: Controlla il colore di sfondo hover dell'elemento FAQ.

en: FAQ Item Divider Line
it_IT: FAQ linea divisore

en: Turn on to display a divider line between each item.
it_IT: Accendere per visualizzare una linea divisore tra ogni elemento.

en: FAQ Title Font Size
it_IT: FAQ titolo font size

en: Controls the size of the title text.
it_IT: Controlla le dimensioni del testo del titolo.

en: FAQ Item Icon Size
it_IT: FAQ elemento dimensione icona

en: Set the size of the icon.
it_IT: Impostare le dimensioni dell'icona.

en: FAQ Item Icon Color
it_IT: FAQ elemento colore icona

en: Controls the color of icon in FAQ box.
it_IT: Controlla il colore dell'icona nella casella FAQ.

en: FAQ Item Icon Boxed Mode
it_IT: FAQ elemento icona modalità boxed

en: Turn on to display icon in boxed mode.
it_IT: Accendere per visualizzare l'icona in modalità boxed.

en: FAQ Item Icon Inactive Box Color
it_IT: FAQ elemento icona colore scatola inattiva

en: Controls the color of the inactive FAQ box.
it_IT: Controlla il colore della casella FAQ inattiva.

en: FAQ Item Icon Alignment
it_IT: Icona dell'elemento FAQ allineamento

en: Controls the alignment of the icon.
it_IT: Controlla l'allineamento dell'icona.

en: FAQ Item Icon Toggle Hover Accent Color
it_IT: FAQ elemento icona Toggle colore accento hover

en: Controls the accent color on hover for icon box and title.
it_IT: Controlla il colore dell'accento sul hover per icon box e title.

en: Display Filters
it_IT: Mostra filtri

en: Display the FAQ filters.
it_IT: Visualizzare i filtri FAQ.

en: Display Featured Images
it_IT: Visualizza le Immagini in Primo Piano

en: Display the FAQ featured images.
it_IT: Immagine in Evidenza Domanda Frequente.

en: Categories
it_IT: Categorie

en: Select categories to include or leave blank for all.
it_IT: Seleziona le categorie da includere o lascia vuoto per selezionarle tutte.

en: Exclude Categories
it_IT: Escludi Categoria

en: Select categories to exclude.
it_IT: Seleziona le categorie da escludere.

en: Defines how FAQs should be ordered.
it_IT: Definisce le modalità di ordinazione delle FAQ.

en: Post Title
it_IT: Titolo post

en: FAQ Order
it_IT: Ordina Faq

en: Post Slug
it_IT: Slum del post

en: Last Modified
it_IT: Ultima modifica

en: Defines the sorting order of FAQs.
it_IT: Definisce l'ordinamento delle FAQ.

en: Toggles or Accordions
it_IT: Interruttori o fisarmoniche

en: Boxed Mode
it_IT: Modalità Riquadro

en: Choose to display FAQs items in boxed mode.
it_IT: Scegliere di visualizzare gli elementi FAQs in modalità boxed.

en: Boxed Mode Border Width
it_IT: Larghezza del bordo in modalità boxed

en: Set the border width for FAQ item. In pixels.
it_IT: Impostare la larghezza del bordo per l'elemento FAQ. In pixel.

en: Boxed Mode Border Color
it_IT: Colore bordo modalità boxed

en: Set the border color for FAQ item.
it_IT: Impostare il colore del bordo per l'elemento FAQ.

en: Boxed Mode Background Color
it_IT: Modalità boxed colore di sfondo

en: Set the background color for FAQ item.
it_IT: Impostare il colore di sfondo per l'elemento FAQ.

en: Boxed Mode Background Hover Color
it_IT: Modalità boxed colore hover sfondo

en: Set the background hover color for FAQ item.
it_IT: Impostare il colore di sfondo hover per l'elemento FAQ.

en: Divider Line
it_IT: Linea Divisore

en: Choose to display a divider line between each item.
it_IT: Scegliere di visualizzare una linea di divisore tra ciascun elemento.

en: Title Size
it_IT: Dimensione del titolo

en: Controls the size of the title. Enter value including any valid CSS unit, ex: 13px.
it_IT: Controlla le dimensioni del titolo. Immettere valore incluso qualsiasi unità CSS valida, es: 13px.

en: Icon Size
it_IT: Dimensione icona

en: Set the size of the icon. In pixels (px), ex: 13px.
it_IT: Impostare le dimensioni dell'icona. In pixel (px), es: 13px.

en: Icon Color
it_IT: Colore Icona

en: Set the color of icon in toggle box.
it_IT: Impostare il colore dell'icona in Toggle box.

en: Icon Boxed Mode
it_IT: Modalità boxed icona

en: Choose to display icon in boxed mode.
it_IT: Scegliere di visualizzare l'icona in modalità boxed.

en: Icon Inactive Box Color
it_IT: Icona colore scatola inattiva

en: Controls the color of the inactive toggle box.
it_IT: Controlla il colore della casella di commutazione inattiva.

en: Icon Alignment
it_IT: Allineamento Icona

en: Controls the alignment of FAQ icon.
it_IT: Controlla l'allineamento dell'icona FAQ.

en: FAQ Toggle Hover Accent Color
it_IT: FAQ Toggle colore accento hover

en: General
it_IT: Generale

en: Incorrect slider name. Please make sure to use a valid slider slug.
it_IT: Nome Slider errato. Assicurarsi di utilizzare un cursore Slug valido.

en: Slider Name
it_IT: Nome dello slider

en: Select the slider you want to use.  The options will appear as the slider name next to the number of slides in brackets.
it_IT: Seleziona la presentazione che desideri usare. Le opzioni mostreranno il nome della presentazione con accanto il numero di diapositive fra parentesi.

en: Learn More
it_IT: Per saperne di più

en: View Project
it_IT: Visualizza Progetto

en: Load More Posts
it_IT: Carica altri articoli

en: Portfolio Featured Image Size
it_IT: Portfolio dimensioni immagine in vetrina

en: Controls if the featured image size is fixed (cropped) or auto (full image ratio) for portfolio elements. <strong>IMPORTANT:</strong> Fixed works best with a standard 940px site width. Auto works best with larger site widths.
it_IT: Seleziona se la dimensione dell'immagine di copertina è fissa (ritagliata) o automatica (immagine piena proporzionata) per gli elementi e le pagine di archivio del portfolio. IMPORTANTE: l'immagine fiss è migliore con una larghezza standard del sito a 940px. Auto funziona meglio con larghezze del sito più grandi.

en: Fixed
it_IT: Fisso

en: Auto
it_IT: Automatico

en: Number of Columns
it_IT: Numero di colonne

en: Set the number of columns per row. With Carousel layout this specifies the maximum amount of columns. <strong>IMPORTANT:</strong> Masonry layout does not work with 1 column.
it_IT: Impostare il numero di colonne per riga. Con il layout carosello specifica la quantità massima di colonne. <strong> importante: </strong> La struttura muraria non funziona con 1 colonna.

en: Column Spacing
it_IT: Spazio colonna

en: Controls the column spacing for portfolio items.
it_IT: Controlla la spaziatura delle colonne per gli elementi di portafoglio.

en: Number of Portfolio Items Per Page
it_IT: Numero elementi portfolio per pagina

en: Controls the number of posts that display per page for portfolio elements. Set to -1 to display all. Set to 0 to use the number of posts from Settings > Reading.
it_IT: Controlla il numero di messaggi visualizzati per pagina per gli elementi di portafoglio. Impostare su-1 per visualizzare tutti. Impostare su 0 per utilizzare il numero di messaggi da impostazioni > lettura.

en: Portfolio Text Layout
it_IT: Layout di testo portfolio

en: Controls if the portfolio text content is displayed boxed or unboxed or is completely disabled for portfolio elements.
it_IT: Controlla se il contenuto del testo del portafoglio viene visualizzato boxed o unboxed o è completamente disattivato per gli elementi di portafoglio.

en: No Text
it_IT: Testo barra titolo pagina

en: Boxed
it_IT: Con Riquadro

en: Unboxed
it_IT: Senza Riquadro

en: Portfolio Text Display
it_IT: Visualizzazione del testo del portfolio

en: Full Content
it_IT: Tutti i contenuti

en: Excerpt
it_IT: Riassunto

en: Excerpt Length
it_IT: Estratto Completo

en: Controls the number of words in the excerpts for portfolio elements.
it_IT: Controlla il numero di parole negli estratti per gli elementi di portafoglio.

en: Strip HTML from Excerpt
it_IT: Strip HTML dall'estratto

en: Turn on to strip HTML content from the excerpt for portfolio elements.
it_IT: Attivare per rimuovere il contenuto HTML dal brano per gli elementi di portafoglio.

en: Portfolio Title Display
it_IT: Visualizzazione del titolo del portfolio

en: Controls what displays with the portfolio post title for portfolio elements.
it_IT: Controlla ciò che visualizza con il titolo del portafoglio post per gli elementi di portafoglio.

en: Title and Categories
it_IT: Titolo e categorie

en: Only Title
it_IT: Solo titolo

en: Only Categories
it_IT: Solo categorie

en: Portfolio Text Alignment
it_IT: Allineamento del testo del portafoglio

en: Controls the alignment of the portfolio title, categories and excerpt text when using the Portfolio Text layouts in portfolio elements.
it_IT: Controlla l'allineamento del titolo del portafoglio, le categorie e il testo estratto quando si utilizzano i layout di testo portafoglio in elementi di portafoglio.

en: Portfolio Text Layout Padding
it_IT: Margini del Layout del Testo del Portfolio

en: Controls the padding for the portfolio text layout when using boxed mode in portfolio elements.
it_IT: Controlla la spaziatura interna per il layout del testo del portafoglio quando si utilizza la modalità boxed in elementi di portafoglio.

en: Pagination Type
it_IT: Tipo impaginazione

en: Controls the pagination type for portfolio elements.
it_IT: Controlla il tipo di impaginazione per gli elementi portfolio.

en: Pagination
it_IT: Impaginazione

en: Infinite Scroll
it_IT: Scorrimento infinito

en: Load More Button
it_IT: Carica altri articoli

en: Controls the background color of the load more button for ajax post loading for portfolio elements.
it_IT: Controlla il colore di sfondo del pulsante Carica altro per il caricamento di post Ajax per gli elementi di portafoglio.

en: All items displayed.
it_IT: Tutti gli elementi sono caricati.

en: Loading the next set of posts...
it_IT: Caricamento del successivo gruppo di post...

en: Select the layout for the element.
it_IT: Selezionare il layout per l'elemento.

en: Grid
it_IT: Griglia

en: Picture Size
it_IT: Dimensione immagine

en: fixed = width and height will be fixed <br />auto = width and height will adjust to the image.
it_IT: fisso = larghezza ed altezza saranno fissi <br />auto = larghezza ed altezza saranno regolati in base all'immagine.

en: Text Layout
it_IT: Layout del testo

en: Controls if the portfolio text content is displayed boxed or unboxed or is completely disabled.
it_IT: Controlla se il contenuto del testo del portafoglio viene visualizzato boxed o unboxed o è completamente disattivato.

en: Grid Box Color
it_IT: Colore casella griglia

en: Controls the background color for the grid boxes. For grid layout this option will only work in boxed mode.
it_IT: Controlla il colore di sfondo per le caselle di griglia. Per il layout della griglia questa opzione funzionerà solo in modalità boxed.

en: Grid Element Color
it_IT: Colore elemento griglia

en: Controls the color of borders of the grid boxes.
it_IT: Controlla il colore dei bordi delle caselle della griglia.

en: Grid Separator Style
it_IT: Stile separatore griglia

en: Controls the line style of grid separators.
it_IT: Controlla lo stile di linea dei separatori di griglia.

en: No Style
it_IT: Nessuno stile

en: Single Border Solid
it_IT: Bordo Linea Continua

en: Double Border Solid
it_IT: Doppio bordo continuo

en: Single Border Dashed
it_IT: Singolo bordo tratteggiato

en: Double Border Dashed
it_IT: Doppio bordo tratteggiato

en: Single Border Dotted
it_IT: Singolo bordo punteggiato

en: Double Border Dotted
it_IT: Doppio bordo punteggiato

en: Shadow
it_IT: Ombra

en: Grid Separator Color
it_IT: Colore separatore griglia

en: Controls the line style color of grid separators.
it_IT: Controlla il colore dello stile di linea dei separatori di griglia.

en: Masonry Image Aspect Ratio
it_IT: Proporzioni Immagini Masonry

en: Set the ratio to decide when an image should become landscape (ratio being width : height) and portrait (ratio being height : width). <strong>IMPORTANT:</strong> The value of "1.0" represents a special case, which will use the auto calculated ratios like in versions prior to Avada 5.5.
it_IT: Impostare il rapporto per decidere quando un'immagine deve diventare orizzontale (rapporto di larghezza: altezza) e verticale (rapporto di altezza: larghezza). <strong> importante: </strong> Il valore di "1,0" rappresenta un caso speciale, che utilizzerà i rapporti calcolati automaticamente come nelle versioni precedenti a Avada 5,5.

en: Masonry 2x2 Width
it_IT: Mattonelle 2x2 Larghezza

en: This option decides when a square 1x1 image should become 2x2. This will not apply to images that highly favor landscape or portrait layouts. <strong>IMPORTANT:</strong> There is a “Masonry Image Layout” setting for every image in the WP media library that allows you to manually set how an image will appear (1x1, landscape, portrait or 2x2), regardless of the original ratio. In pixels.
it_IT: Questa opzione decide quando un'immagine 1x1 quadrata deve diventare 2x2. Ciò non si applica alle immagini che altamente favoriscono i layout del ritratto o del paesaggio. <strong> importante: </strong> Vi è una "Massoneria immagine layout" impostazione per ogni immagine in WP Media Library che permette di impostare manualmente come verrà visualizzata un'immagine (1x1, paesaggio, ritratto o 2x2), indipendentemente dal rapporto originale. In pixel.

en: Content Position
it_IT: Posizione contenuto

en: Select if title, terms and excerpts should be displayed below or next to the featured images.
it_IT: Seleziona se il titolo, i termini e i brani devono essere visualizzati sotto o accanto alle immagini in vetrina.

en: Below image
it_IT: Sotto l'immagine

en: Next to Image
it_IT: Immagine sucessiva

en: Equal Heights
it_IT: Altezze Uguali

en: Set to yes to display grid boxes with equal heights per row.
it_IT: Impostare su Yes per visualizzare le caselle di griglia con altezze uguali per riga.

en: Posts Per Page
it_IT: Post per pagina

en: Select number of posts per page.  Set to -1 to display all. Set to 0 to use number of posts from Settings > Reading.
it_IT: Seleziona il numero di articoli per pagina. Imposta "-1" per visualizzare tutto. Imposta "0" per utilizzare il numero di articoli da Impostazioni > Lettura.

en: Controls what displays with the portfolio post title.
it_IT: Controlla ciò che viene visualizzato con il titolo del portfolio.

en: Controls the alignment of the portfolio title, categories and excerpt text when using the Portfolio Text layouts.
it_IT: Controlla l'allineamento del titolo del portafoglio, delle categorie e del testo estratto quando si utilizzano i layout di testo del portafoglio.

en: Portfolio Text Layout Padding
it_IT: Margini del Layout del Testo del Portfolio

en: Controls the padding for the portfolio text layout when using boxed mode. Enter values including any valid CSS unit, ex: 25px, 25px, 25px, 25px.
it_IT: Controlla i margini per il layout del testo del portfolio quando si utilizza la modalità "scatola". Inserisci i valori in qualsiasi unità CSS valida, es: 25px, 25px, 25px, 25px.

en: Show Filters
it_IT: Mostra Filtri

en: Choose to show or hide the category filters.
it_IT: Scegli se mostrare o nascondere i filtri delle categorie.

en: Yes without "All"
it_IT: Sì, senza "Tutto"

en: Pull Posts By
it_IT: Pull messaggi di

en: Choose to show posts by category or tag.
it_IT: Scegli di mostrare i post per categoria o tag.

en: Category
it_IT: Categoria

en: Tag
it_IT: %1$s al %2$s

en: Select categories or leave blank for all.
it_IT: Seleziona le categorie o lascia vuoto per selezionarle tutte.

en: Tags
it_IT: Tag

en: Select a tag or leave blank for all.
it_IT: Seleziona un tag o lascia vuoto per tutti.

en: Exclude Tags
it_IT: Escludi Tag

en: Select a tag to exclude.
it_IT: Selezionare un tag da escludere.

en: Choose the type of pagination.
it_IT: Scegliere il tipo di impaginazione.

en: Infinite Scrolling
it_IT: Scorrimento infinito

en: Hide URL Parameter
it_IT: Nascondi Parametro URL

en: Turn on to remove portfolio category parameters in single post URLs. These are mainly used for single item pagination within selected categories.
it_IT: Attivare per rimuovere i parametri di categoria portfolio nell'unico post URL. Questi sono principalmente utilizzati per l'impaginazione di singolo elemento all'interno di categorie selezionate.

en: Post Offset
it_IT: Articolo di Ripiego

en: The number of posts to skip. ex: 1.
it_IT: Numero di articoli da saltare. Es. 1.

en: Defines how portfolios should be ordered.
it_IT: Definisce come devono essere ordinati i portafogli.

en: Portfolio Order
it_IT: Ordine dei portfolios

en: Number of Comments
it_IT: Nessun commento

en: Defines the sorting order of portfolios.
it_IT: Definisce l'ordinamento dei portafogli.

en: Text Display
it_IT: Rappresentazione testo

en: Choose how to display the post excerpt.
it_IT: Scegliere come visualizzare l'Estratto del post.

en: Insert the number of words/characters you want to show in the excerpt.
it_IT: Inserire il numero di parole da mostrare negli estratti di post.

en: Strip HTML
it_IT: Striscia HTML

en: Strip HTML from the post excerpt.
it_IT: Striscia di HTML dell'estratto del post.

en: Carousel Layout
it_IT: Layout Carosello

en: Choose to show titles on rollover image, or below image.
it_IT: Scegli se mostrare i titoli su immagine di rollover, o nell'immagine qui sotto.

en: Title below image
it_IT: Titolo sotto l'immagine

en: Title on rollover
it_IT: Titolo di ribaltamento

en: Carousel Scroll Items
it_IT: Elementi di Scorrimento del Carosello

en: Insert the amount of items to scroll. Leave empty to scroll number of visible items.
it_IT: Inserire la quantità di elementi da scorrere. Lasciare vuoto per scorrere il numero di elementi visibili.

en: Carousel Autoplay
it_IT: Carosello AutoPlay

en: Choose to autoplay the carousel.
it_IT: Scegli la riproduzione automatica per il carosello.

en: Carousel Show Navigation
it_IT: Mostra la Navigazione

en: Choose to show navigation buttons on the carousel.
it_IT: Scegliere se mostrare i pulsanti di navigazione nel carosello.

en: Carousel Mouse Scroll
it_IT: Rotolo del mouse del carosello

en: Choose to enable mouse drag control on the carousel.
it_IT: Scegliere di abilitare il controllo di trascinamento del mouse sul carosello.

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Your embed preferences have been updated.
it_IT: Le tue preferenze sono state aggiornate.

en: Your embed preferences have been cleared.
it_IT: Le tue preferenze sono state cancellate.

en: Privacy Text
it_IT: Testo Privacy

en: Controls the privacy text which will show above the form.
it_IT: Controlla il testo della privacy che verrà visualizzato sopra il modulo.

en: Your Content Goes Here
it_IT: Il Tuo Contenuto Va Qui

en: Form Field Layout
it_IT: Layout Campo Modulo

en: Choose if form checkboxes should be stacked and full width, or if they should be floated.
it_IT: Scegli se le caselle di controllo del modulo devono essere impilate e a larghezza intera o se devono fluttuare.

en: Stacked
it_IT: Impilato

en: Floated
it_IT: Fluttuante

note: translators: The categories.
en: categories = %s
it_IT: categorie = %s

note: translators: The tags.
en: tags = %s
it_IT: tag = %s

en:  View Project
it_IT:  Visualizza Progetto

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Next
it_IT: Successivo

en: Project Description
it_IT: Descrizione Progetto

note: Description of the plugin/theme
en: ThemeFusion Core Plugin for ThemeFusion Themes
it_IT: Plugin ThemeFusion Core per Temi ThemeFusion

note: Author of the plugin/theme
en: ThemeFusion
it_IT: Theme Fusion

[ctx: Post Type General Name]
en: Fusion Slides
it_IT: Diapositive Fusion

[ctx: Post Type General Name]
en: FAQs
it_IT: Domande Frequenti

[ctx: Post Type General Name]
en: Elastic Sliders
it_IT: Presentazioni Elastiche

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Fusion Slide
it_IT: Diapositiva Fusion

[ctx: Post Type Singular Name]
en: FAQ
it_IT: Domanda Frequente

[ctx: slug]
en: portfolio_category
it_IT: categoria_portfolio

[ctx: slug]
en: portfolio_skills
it_IT: competenze_portfolio

[ctx: slug]
en: portfolio_tags
it_IT: tag_porfolio

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Groups
it_IT: Gruppi

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Group
it_IT: Gruppo
